(0312) 431 89 46

DİKSİYON (Etkili Konuşma)

28 Saat Uygulamalı Eğitim + Sınırsız Video Dersler + MEB Onaylı Sertifika + Ücretsiz Eğitim Dökümanları

340,00 TL

DİKSİYON (Etkili Konuşma) EĞİTİMİ 

Derse Genel Bakış

Sun Akademi diksiyon eğitimleri, kişinin doğru, anlaşılır, akıcı bir konuşmabiçimini edinmesi amacıyla oluşturulmuş bir eğitimdir. Bu eğitimi alan kişiler;gerekli teknik çalışmalar ve iletişim uygulamaları ile birlikte, kendilerinidaha rahat, daha anlaşılır, daha öz güvenli bir şekilde ifade etme yetisinikazanırlar.

Eğitim İçeriği

Diksiyoneğitiminin temel konu başlıkları aşağıdaki şekildedir:

v  Nefes: Kişinin doğrubir nefes kullanım yöntemini öğrenmesi ve bunu yaşamıyla bütünleştirmesi, hemfiziksel, hem de zihinsel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Diyafram kasınınetkin olarak kullanılması ile alınan doğru nefes sonucunda, kişi daha geçyorulur ve daha sakin bir ruh hâli edinir. Konuşma sanatı açısından bakarsak,nefesi doğru bir şekilde alıp vermeyi öğrenen kişiler, daha temiz, net, akıcı,zorlanmadan konuşmaya başlarlar. Bu kazanımlar, konuşmacının kendinden emin birtonla, hoşa giden, güven veren ve ikna eden bir anlatım tarzını beraberindegetirir.

 

v  Artikülasyon: Eğitimin bubölümünde, dilimizdeki her sesin çıkış şekli ayrı ayrı incelenecek ve sesin oluşumunda,hangi konuşma organlarının nasıl rol aldığı, uygulamalarla öğretilecektir.Böylece, daha anlaşılır ve kendini net bir şekilde ortaya koyan bir konuşmatarzı oluşacaktır.

 

v  Rezonans: Rezonans çalışmaları, sesin doğru tınlamasıiçin yapılan çalışmalardır. Kişi, kendi ses rengini tanıyacak ve yorulmadan,gerekli şiddette ve berraklıkta ses çıkarmayı öğrenecektir. Rezonansçalışmaları sonucunda güçlü, temiz, gırtlağı yormayan, daha önde tınlayan birsesin oluşturulması hedeflenmektedir.

 

v  Telaffuz: Dilimiz, tıpkıimlada çeşitli kurallara sahip olduğu gibi, konuşurken de dikkat etmemizigerektiren birçok söyleyiş özelliğine sahiptir. Daha çok, eski İstanbul ağzıtemelinde gelişen, Türkçenin fonetik yapısına uygun telaffuzların nasıl olmasıgerektiği, kurallar ve istisnalarla beraber örneklenecek, yaygın telaffuzyanlışları da yine bu bölümde incelenecek ve bu yanlışların düzeltmeleriyapılacaktır.

 

v  Vurgu ve Tonlama: İyi biranlatıma sahip olmak için, sesi belli bir ahenkte kullanmak gereklidir. Konuşulandilin fonetik yapısını bilmek ve kulağa doğru gelen vurgular yapmak iyi birkonuşma için olmazsa olmazdır. Duyguların, istenilen dozda karşı tarafahissettirilmesi için ise, doğru vurgularla beraber gerekli tonlamalar da yapılabilmelidir.Vurgu ve tonlama çalışmalarında, tiyatro tiratları ve şiirler gibi, vurgu vetonlama çeşitliliğine imkan tanıyan metinler sıklıkla kullanılır. Böylecekursiyerler, daha doğal ve etkili bir konuşma üslubunu edinme yolunda, farklımetinleri yorumlayarak adımlar atarlar.

v  Hitabet – Sunum: İyi birkonuşma, anlatımda güven ve buna eşlik eden bir doğallığı yaratarak olur.Konuşma ile ilgili tüm teknik konularda deneyim kazanmanın yanı sıra, duyguyu,ses ve beden dili ile ifade etmek, konuşma ortamına hakim olmak, dinleyici/izleyicilerlebir bağ yakalamak, nihayetinde iyi bir “anlatıcı” olmak önemlidir. Eğitimin bubölümü, kursiyerlerin kendine özgü anlatım biçimleri geliştirmesi,ezbercilikten ve okuma tonlarından uzak, doğal bir yaklaşımla, yaptığıkonuşmadan kendinin ve dinleyicilerin keyif alması, kendini bu anlamda tanımasıüzerine yoğunlaşacaktır.


EğitimSüresi: 28Ders Saati

Sertifika: MEB. Onaylı Diksiyon (Etkili Konuşma) Sertifikası

Eğitmen: Uğur HASPOLAT   Uğur HASPOLAT – Özgeçmiş

 Gazi Üniversitesi İletişim FakültesiGazetecilik Bölümü mezunu olan Haspolat, üniversite hayatı boyunca müzik ve seslendirmesanatı ile yoğun olarak ilgilendi. Bu dönemde, çeşitli kurumlarda gitar dersleriverdi. Yine, müzikle beraber ilgilenmeye başladığı seslendirme sanatındakiadımlarını, Türkiye’nin önde gelen spiker, sunucu ve seslendirmesanatçılarından aldığı eğitimlerin ardından, profesyonel alana yönelterekçeşitli seslendirme ajanslarıyla çalışmaya başladı. Yıllar içerisinde birçokreklam, tanıtım ve eğitim filmi, belgesel gibi, ulusal ve yerel radyo/televizyonlardayayımlanan çeşitli yayınlara Türkçe ve İngilizce dillerinde ses verdi. Ulusalbir televizyon kanalında haber seslendirmesi (perfore) yaptı. Haspolat, medyadaseslendirme sanatçısı olarak yer aldığı projelerin yanında, her pazartesi TRTKent Radyo Ankara’da canlı olarak yayımlanan “Forte” isimli rock müzik programınıve yine aynı radyoda yayımlanan, dünya müzik kültürünü harmanlayan “Kent Hikâyeleri”programını hazırlayıp sunmaktadır.

UğurHaspolat, sanat yaşamı ile iç içe geçmiş, öğrencilik yıllarından bu yana mesleğiolarak devam devam ettirdiği eğitmenlikten gelen birikimini, farklıdisiplinlerden de beslenen diksiyon ve hitabet eğitimleri ile öğrencilerinesunmaya devam etmektedir.

UğurHaspolat’ın çeşitli alanlarda yer aldığı bazı proje ve program örnekleri:

 

Seslendirme Sanatçısı

             TRT Haber "Domino Etkisi" BelgeselSerisi

             TRT Türk "Oralı Olmak" BelgeselSerisi

             TRT Türk “Türklerin İzinde” Belgesel Serisi

             TRT Çocuk “Kilometre Taşları” Belgesel Serisi

             TRT Radyo 1 “Gürgen Bey’in Not Defteri” DramaSerisi

             T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ProjeSeslendirmeleri ve TV Spotu

             İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi GenelMüdürlüğü “Göç-Net” Sistemi İngilizce Tanıtım Videoları

             Orman Genel Müdürlüğü "OrmanDostları" Çizgi Dizi

             Koza “Z-Kitap” İnteraktif Eğitim Serisi

             T.C Orman ve Su İşleri Bakanlığı “ÇanakkaleBelgeseli”

             Show TV “Bugün Ne giysem?” Sponsor FirmaReklamı

             Show TV “Saba Tümer’le Bugün” Sponsor FirmaReklamı

             Show TV “Bebek İşi” Sponsor Firma Reklamı

             “Hawk Güneş Gözlükleri” TV Reklamı

             Türk Hava Kurumu “Hürkuş Olmak” Belgeseli

Spiker – Sunucu 

             Avrasya TV Haber ve Program Seslendirmeleri

             TRT Kent Radyo Ankara “Forte” Programı Yapımve Sunumu

             TRT Kent Radyo Ankara “Kent Hikâyeleri”Programı Yapım ve Sunumu

             ANGİAD 25. Yıl Balosu Sunuculuğu

 

Eğitmen – Konuşmacı 

             Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi –Diksiyon Semineri

             Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) – Diksiyon Semineri

             Tepe Savunma & Güvenlik – Özel GüvenlikGörevlilerine Verilen Etkili İletişim Eğitimleri

             ÖSYM Halkla İlişkiler Birimi – Etkiliİletişim Seminerleri

             Kent Güvenlik Çağrı Merkezi Birimi – Diksiyonve Telefonda Etkili İletişim Seminerleri

             SGK AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı – DiksiyonSeminerleri

             Deniz Kuvvetleri Komutanlığı – Diksiyon veTelefonda Etkili İletişim Seminerleri

             İŞKUR Destekli Mesleki Eğitim ve ÖğretimSistemini Güçlendirme Projesi (MEGEP) Kursları / Uzman Öğretici

 

BİLGİ ve İSTEK FORMU
0312 431 89 46 – 0312 43189 47
bilgi@sunakademi.net

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

     1-     Eğitimler kimleriçin uygundur?

Diksiyon eğitimleri konuşmasını, telaffuzunu düzeltmekve hitabet yeteneğini arttırmak isteyen herkes için uygundur.

 

      2-     Eğitime katılımkoşulları nelerdir?

      ·        Eğitimekatılım için herhangi bir sınırlandırma yoktur. 14 yaş üstü herkes diksiyoneğitimlerine katılabilir.

 

     3-     Eğitimler onlinenasıl veriliyor?

Kayıt işlemleri yapıldıktan sonra size verilenkullanıcı adı ve şifre ile öğrenci panelinize giriş yapabilirsiniz. Canlı Derstakviminizde ders, gün ve saatlerini ayrıntılı olarak görüntüleyebilirsiniz. Derssaatinde ilgili güne ait linke tıkladığınızda her türlü bilgisayardan rahatlıkla CANLIDERS ekranınız açılmaktadır. Ders süresince eğitmenlerimizesorularınızı yöneltebilir, diğer katılımcılar ile bilgi alış verişindebulunabilirsiniz.

 

     4-     Sisteme nasılbağlanıyorum?

İnternetin olduğu tüm ortamdan sisteme girişyapabilirsiniz. Kullanmış olduğumuz sistem oldukça basit ve dünyada kullanılanen yaygın ağdır.  Sisteme ister bilgisayar, ister tablet, isterseniztelefondan bağlanabilirsiniz. Sadece ders sırasında görüntü ve sesin tarafınızanet ulaşabilmesi için internet bağlantı hızının iyi olduğu yerlerdenbağlanmanızı tavsiye ederiz.

 

     5-     Kaçırdığım dersintelafisini alabilir miyim?

Kaçırdığınız derslerin kaydı ders sonrasındasisteme yüklenmektedir. Öğrenci panelinizde yer alan VİDEO derssekmesinden kaçırdığınız derslere ulaşabilirsiniz.

 

      6-     Yüz yüze eğitim fırsatım var mı?

Soruları olan, eğitmenimiz ile tanışmak isteyenkursiyerlerimiz kurumdan randevu alarak görüşme sağlayabilirler. Ayrıca sınavagirmeden önce Sun Akademi – Ankara şubesinde sizlere öncesinde bildirilen birtarihte sınava hazırlık eğitimi verilmektedir. Bu eğitime katılım zorunluolmayıp, eğitmeniniz ile tanışabilmek, sınav ile ilgili sorularınızı sorabilmekve genel tekrar yapabilmek için güzel bir fırsattır.

 

     7-     Yoklama takibiyapılıyor mu?

Sun Akademi MEB’e bağlı bir kurum olduğu ve eğitimsonrasında MEB Onaylı sertifika alacağınız için yoklama takibi sistemtarafından yapılır. Canlı veya video derslere yaptığınız girişlerin tamamıkayıt altına alınmaktadır. İmza listesi yerine geçen bu LOG kayıtları MEB’eiletilmektedir.

 

     8-     MEB Onaylısertifikamı nasıl alabilirim?

Sertifika alabilmeniz için eğitim sonunda MEB’denatanan gözetmenler önderliğinde gerçek sınıf ortamında sınava girmenizgerekmektedir.

· Sınava girebilmek için öncesinde gerekli olan tümbelgelerin size belirtilen tarihe kadar tarafımıza ulaştırılması zorunludur.

·  Sınav sırasında Nüfus Cüzdanınızı bulundurmakzorunludur.

·  Sınav merkezi Ankara’dır.

(Bulunduğunuzşehirde sınava girebilmek için MEB MEVZUATIGEREĞİ aynı şehirden en az 20öğrenci olması gerekmektedir. Bu koşul her zaman sağlanamayacağı için sınavaAnkara’da girmeniz gerekecektir)

 

     9-     Ya sınava giremezisem yada girip geçemez isem?

Öncelikle sınav tarihi MEB tarafından verilmektedir.Sınav gününü ve saatini değiştirmek gibi bir yetkimiz yoktur. Bu sebep ilebelgeleri tam ve devamsızlık sınırını aşmamış kursiyerler verilen sınavtarihine uymak zorundadırlar. Ancak belirtilen tarihte sınava katılamaz isenizSINAV ATLATMA HAKKI’ nızı kullanabilirsiniz. 3 kez sınav atlatma hakkınızvardır (MEB mevzuat gereği). Her bir sınav için SINAV HARCI 105TL’dir.

Sınava girip başarılı olamaz iseniz ikinci birsınav hakkınız yoktur. Tekrar eğitim alıp hazırlanmanız gerekmektedir (MEBMevzuat gereği). Ancak derslere %80 oranında devam etmesine rağmen sınavdangeçemeyen öğrencilere Sun Akademi olarak ikinci eğitim ÜCRETSİZ olarakverilmektedir. Bu şekilde dersleri takip eden öğrencilerimizin sertifika hakkıgaranti altına alınmış olur.

  

    11- Nasıl Kayıt Olabilirim?

Eğitim takvimi bölümünde KAYIT OL bölümünütıklayarak tüm bilgilerinizi eksiksiz giriniz. En son ödeme seçeneğiçıkacaktır.  Kredi kartı kullanıyor iseniz bu bölümden ödemenizigerçekleştirebilirsiniz. Kullanmıyor iseniz size vereceğimiz Hesap Numarasınaödemenizi yapabilirsiniz. Ardından kayıt işleminin tamamlanabilmesi içingerekli olan belgeleri göndermeniz gerekmektedir.

 

     12- Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

TC. Vatandaşları İçin;

·        KimlikFotokopisi (Nüfus Cüzdanı)

·        3Adet Fotoğraf

·        DiplomaFotokopisi veya öğrenci kimlik fotokopisi

Yabancı Uyruklular İçin;

·        KimlikFotokopisi

·        PasaportFotokopisi

·        3Adet Fotoğraf

·        Türkiye’deOturma İzin Onayı

·        DiplomaFotokopisi ( TC. MEB Tarafından EN AZ LİSE MEZUN denkliği onaylanmışolmasızorunludur)

 

    13- İptal ve Cayma Hakkım Var mı?

Eğitimi satın aldığınız tarihten,eğitiminbaşlayacağı tarihe kadar CAYMA HAKKI’nız vardır. Yapmış olduğunuz tutarıntamamı hesabınıza iade edilir.                                          

(Faturanın tahakkuk etmesi durumunda%8lik kesintiile ödeme iade edilir)

Sisteme giriş yaptığınız ilk günden itibaren hizmetkullanımına başlayacağınız ve sistemde hesabınız aktifleştiği için kayıt iptalyapılmaz ve cayma hakkınız ortadan kalkmış olur. Sistem açıldıktan ve eğitimbaşladıktan sonra kayıt iptali sadece aşağıda belirtilen durumlarda yapılır.

· Kursiyerinonline derslere katılamayacak düzeyde hasta olduğunu gösteren, devlet hastanesindenalınmış kurul raporu.

· Kursiyerinkurs taksitlerini ödeyemeyecek düzeyde maddi durumunun kötüleştiğini belirten, resmimakamlardan alınmış belge.

·  Derslerinvaat edilen şekilde verilmiyor olması (Gün, saat ve tarih değişikliği gibi).

· Maarifmüfettişlerince kurumun eğitim ortamının ders veremeyecek düzeyde değiştiğinin tespitiyönündeki rapor.

 

    14- Teknik bir sıkıntı yaşarsam nasıl yardımtalep edeceğim?

Herhangi bir teknik sıkıntı durumunda sunakademi@sunakademi.com adresinden yada bilgi istek formlarından bizeulaşabilirsiniz. Eğitim sırasında meydana gelen teknik sıkıntılarda ise teknikekibimiz veya eğitmenimiz duruma müdahale ederek sorunu giderir.Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 340,00 TL 0,00 TL 340,00 TL
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 340,00 TL 0,00 TL 340,00 TL
3 119,00 TL 0,00 TL 357,00 TL
Taksit Sayısı Taksit Tutarı İndirim Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim 340,00 TL 0,00 TL 340,00 TL
3 119,00 TL 0,00 TL 357,00 TL

Bu sitede MET-AY E-Ticaret Yazılımları kullanılmaktadır.